Strona główna Suwalszczyzna Suwałki Suwalskie legendy Wigierski Park Narodowy Suwalski Park Krajobrazowy Okolice Suwałk Jeziora Suwalszczyzny Rzeki Suwalszczyzny Ludzie Suwalszczyzny Inne strony
Drukuj dokument

ZAMKOWA GÓRA

Góra Zamkowa jest najważniejszym stanowiskiem archeologicznym suwalszczyzny. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu datowane są na mezoliy (8-5 tysięcy lat p.n.e). Pierwsze slady stałego osadnictwa pochodzą z epoki brązu (X- VIII w. p.n.e.).

Góra Zamkowa

Na przełomie V i VI w n.e. Jaćwingowie - bałtyjski lud zamieszkujący wtedy te ziemie, wykorzystali to wzniesienie do wzniesienia obronnego grodziska. Wyrównali oni wierzchołek góry a dookoła wznieśli obronny wał. Wewnątrz wokół centralnego placu ustawiono drewniane chałupy. Od VIII wieku, po opuszczeniu centrum plemiennego w okolicach Osinek, grodzisko to stało się prawdopodobnie stolicą jednej z włości jaćwieskich. Na początku IX wieku chaty rozebrano a szczyt góry stał się miejscem kultu religijnego, gdzie płonęły święte ogniska.

W początkach X w, góra znów przybrała charakter obronny. W połowie zbocza wzniesiono wał obronny o obwodzie ponad 800m., z palisadami. Wał ten przebudowano w XII i XIII w, zastępując go konstrukcją palisadowo - kamienną. A zbocze góry wyłożono głazami. Wewnątrz wałów znów znalazły się mieszkalne zabudowania. Od strony południowej, o najłatwiejszym podejściu wykopano wąwóz łączący jezioro Kluczysko (Tchliczysko) i jezioro Szurpiły i puszczono nim wodę. Między jeziorem Jeglówek a Szurpiły, u stóp Góry Kościelnej zbudowano kamienny wał (rozebrany dopiero w latach 20-tych XX wieku na budowę drogi szosy z Suwałk do Jeleniewa). Na wyspach na j. Szurpiły i Jeglówek wzniesiono dodatkowe strażnice. Nieopodal Góry Zamkowej znajdują się jeszcze dwa wzniesienia - Góra Kościelna, stanowiąca prawdopodobnie miejsce kultu Jaćwingów oraz Góra Cmentarna, na której znaleziono jedna urnę z prochami.

Jaćwieskie grodzisko na Górze Zamkowej długo opierało się najazdom krzyżaków. Legenda mówi iż dopiero przekupny zdrajca, otworzył nocą bramy i umożliwił krzyżakom zdobycie grodu. W XIV wieku wojna tym razem toczona przez wojska krzyżackie i litewskie znów wróciła na Górę Zamkową. Jeszcze w 1425 litewski gród warowny na szczycie tej góry podawany był w kronikach jako szczególnie potężny. Po traktacie melneńskim i zawarciu pokoju grodzisko zostało opuszczone.

Wysokość Góry Zamkowej wynosi 228,1 m. n.p.m. natomiast wysokość względna 45 m. i stanowi ona prawdopodobnie fragment moreny martwego lodu.

Większa część stoków góry jest zalesiona. Przez prześwity między drzewami można zobaczyć jezioro Jeglówk i Górę Cisową w tle oraz fragment jeziora Szurpiły - zatokę Jodel. Tylko od strony południowo-zachodniej stok nie jest zalesiony i stąd roztacza się szerszy widok.

Od góry zamkowej prawdopodobnie wzięło swoja nazwę jezioro i wieś Szurpiły co w starolitewskim miało oznaczać "Straszny Dwór" (Sur Pilus). Z miejscem tym i jej najbliższą okolicą związane są liczne legendy.


Opracowanie - Marcin Skarżyński i Aleksander Sadowski na podstawie serwisów:
www.suwalszczyzna.pl, www.suwalszczyzna.com.pl, www.wigry.win.pl, www.dziecionline.pl
Suwałki 2006