Strona główna Suwalszczyzna Suwałki Suwalskie legendy Wigierski Park Narodowy Suwalski Park Krajobrazowy Okolice Suwałk Jeziora Suwalszczyzny Rzeki Suwalszczyzny Ludzie Suwalszczyzny Inne strony
Drukuj dokument

SUWAŁKI

SUWAŁKI to najmłodsze miasto Suwalszczyzny, lecz pod względem ilości mieszkańców - najliczniejsze. ulica Chłodna w Suwalkach Założone zostało przez zakon kamedułów wigierskich na terenie ich wielkich dóbr. Miejscowość powstała przy zakolu Czarnej Hańczy, u zbiegu historycznych szlaków z Grodna do Królewca i z Mazowsza na Litwę.

Początkowo, około 1690 roku, była to osada. Szybko się jednak rozwijała, więc kameduli postanowili przekształcić ją w miasto. W 1710 roku uzyskali od króla Augusta II przywilej na targi i jarmarki. W 1715 roku uwolnili mieszczan od pańszczyzny, wytyczyli rynek i działki pod zabudowę. W 1720 roku August II zatwierdził przywilej lokacyjny Suwałk, nadając im prawa magdeburskie, z ustanowieniem targów, jarmarku i herbu. Po trzecim rozbiorze Polski (1795 rok) Suwalszczyzna dostała się Prusom, których władze skonfiskowały dobra kamedulskie, a zakonników zmusiły w 1800 roku do opuszczenia klasztoru w Wigrach. Suwałki przestały być miastem zakonnym.

Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku ziemia suwalska znalazła się w granicach Królestwa Polskiego. Od 1816 roku Suwałki stały się siedzibą województwa augustowskiego, a po 1837 roku - guberni. Wartościa Suwałk jest ich układ urbanizacyjno-przestrzenny, zachowany według planów regulacji z 1825 roku. Oryginalnym elementem tego planu było utrzymanie reprezentacyjnej zabudowy miasta - przede wszystkim gmachów użyteczności publicznej - wzdłuż głównej ulicy, która równocześnie stanowiła naturalny fragment tzw. traktu kowieńskiego z Warszawy przez Kowno do Petersburga. Ulica ta (obecnie Tadeusza Kościuszki) jest nadal centralną arterią miasta, o interesującej klasycystycznej zabudowie.

Architektura suwalskiej starówki - zgodnie z dziewiętnastowieczym stylem - reprezentuje zarówno w budowlach sakralnych, jak i świeckich, formy klasycystyczne. Ich projektantami byli znani i cenieni architekci z Włoch: Piotr Aigner, Antoni Corazzi, Henryk Marconi, a z Polaków - Karol Majerski. Muzeum Okręgowe w Suwałkach W dwudziestoleciu międzywojennym Suwałki były miastem powiatowym, podobnie jak i po 1945 roku. W latach 1975-1999 pełniły funkcję stolicy województwa suwalskiego. Obecnie jest to miasto powiatowe. Liczy 70 tysięcy mieszkańców. Prowadzą przez nie szosy tranzytowe do przejść granicznych w Ogrodnikach i Budzisku - na Litwę.
W Królestwie Polskim Suwałki były miastem garnizonowym. Zachowały się cztery duże zespoły koszarowe (zabytki), w których stacjonowało wojsko rosyjskie, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - Wojsko Polskie. Warto zwiedzić cmentarze suwalskie: katolicki, ewangelicki, prawosławny, żydowski i muzułmański. Znajdują się one przy ulicy Zarzecze.


Opracowanie - Marcin Skarżyński i Aleksander Sadowski na podstawie serwisów:
www.suwalszczyzna.pl, www.suwalszczyzna.com.pl, www.wigry.win.pl, www.dziecionline.pl
Suwałki 2006