W rejonie wsi Gulbieniszki, po lewej stronie drogi Suwałki-Wiżajny, góruje nad okolicą stożek Cisowe Góry (258 m n.p.m.) zwanej też przez miejscowa ludność Gulbieniska Góra.
Jest to interesujący twór geologiczny, tzw. kem, powstały w wyniku akumulacji żwirów gromadzonych przez wody wypływające z lodowca. Charakterystyczne kształty, podobne do krateru wulkanu, zawdzięcza góra pozostałemu w tym miejscu czoła lodowca przez dłuższy okres.
Znaczna wysokość względna Góry Cisowej stwarza z niej doskonałe miejsce widokowe, z jej wierzchołka rozpościera się niezapomniany widok na znaczną część Suwalskiego Parku Krajobrazowego o przepięknej, bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. W pogodny dzień można wypatrzeć kilkanaście jezior, w tym jednno z najpiekniejszych na Suwalszczyźnie, niezbyt odległe jezioro Szurpiły.
Według opowieści ludowych, Cisowa Góra powstała na skutek celowej działalności człowieka. Została po prostu usypana. Ziemię, z której powstała, brano u jej stóp, od strony zachodniej. W wygłębieniu tym jest dzisiaj jezioro. Potwierdzeniem tej legendy ma być nazwa jeziora - Kopane i nazwa wzniesienia - Sypana Góra.
|